środa, 5 stycznia 2011
poniedziałek, 3 stycznia 2011
Nietypowe awarie
Autorem artykułu jest Piotr Waydel
Czasami zdarza się nietypowa awaria gdy samochód jest już dawno po gwarancji. Czy możemy liczyć wówczas na daleko idącą pomoc producenta i serwisu, czy zdani jesteśmy tylko na siebie? Jak to jest w przypadku różnych marek?
Samochód jest przede wszystkim narzędziem pracy, często niezbędnym do jej wykonywania. Gdy odmówi posłuszeństwa mamy same straty. Dlatego tak wiele uwagi producenci pojazdów, ich sprzedawcy oraz my użytkownicy przywiązujemy do bezawaryjności aut, sprawności i fachowości serwisów.
To teoria. A co się dzieje, jeżeli w samochodzie zepsuje się to, co z założenia producenta zepsuć się nie ma prawa?
Przypadek Rolls Royce'a
Przytoczę starą, ale akurat aktualną anegdotkę dotyczącą Rolls Royce, firmy, która jest wzorcem jakości obsługi klienta. Pewien dżentelmen wybrał się w podróż do Afryki oczywiście Rolls Roycem. Pech chciał, że silnik zatarł się, co się w tych autach zdarzyć nie powinno. Przyczyna awarii nie ma tu znaczenia dla biegu sprawy. Może kierowca zapomniał wymienić olej... Na miejscu nie było żadnej możliwości naprawy. Właściciel zadzwonił więc do swojego serwisu w Anglii z prośbą o wymianę silnika na jego koszt. Następnego dnia przyleciała ekipa mechaników z nowym silnikiem. Wymienili bez kosztów. Po powrocie do kraju dżentelmen zapragnął podziękować za doskonałą obsługę. Właściciel serwisu nie przyjął podziękowań, albowiem nikt takiej wymiany silnika nie wykonał. Przecież powszechnie wiadomo, że silniki Rolls Royce nigdy się nie psują.
Liczyć na siebie czy na markę?
Samochód to tylko maszyna, zawsze więc może się coś niespodziewanego przytrafić. Czasami z winy kierowcy lub serwisu, czasami producenta. Znane są także przypadki, które nie powinny mieć miejsca. Niezależnie od przyczyny. Żaden producent samolotów nie zakłada możliwości odpadnięcie skrzydła przy normalnej pogodzie. Żaden też producent samochodów nie przewiduje pęknięcia bloku silnika prawidłowo eksploatowanego. Życie jednak zna takie przypadki – filozoficznie konstatują doświadczeni mechanicy. Pójdźmy tym tropem i prześledźmy, jak wówczas, po ustaniu gwarancji, postępują producenci i ich serwisy.
Na co może liczyć zmartwiony właściciel, a na co liczyć nie może.
Odwiedziłem dealera i serwis autoryzowany samochodów Renault w Konstancinie-Jeziorna przy ul. Warszawskiej 84, prowadzony przez prezesa Włodzimierza Dyszkiewicza.
Co robi przedstawiciel marki Renault – dealer, importer - w przypadku uszkodzenia podstawowego zespołu samochodu, po ustaniu gwarancji.
Włodzimierz Dyszkiewicz: Firma Renault stosuje rozwiązania organizacyjne umożliwiające przejęcie całości lub części kosztów naprawy samochodu tej marki, w przypadku przedwczesnego uszkodzenia lub zużycia zespołu lub podzespołu pojazdu, po zakończeniu gwarancji producenta. Podstawowym założeniem jest utrzymanie odpowiedzialności za produkt w stopniu adekwatnym do wieku i przebiegu samochodu i budowanie w ten sposób właściwego wizerunku marki.
Podstawowym narzędziem wykorzystywanym w realizacji tego celu jest system PGCS.
Po wprowadzeniu danych samochodu (model, typ, data pierwszej rejestracji, przebieg) i rodzaju uszkodzonej lub zużytej części, ten program automatycznie przypisuje wysokość dofinansowania, przez Renault, kosztów robocizny i części.
Czy znaczy to, że w przypadkach szczególnych, dotyczących nietypowych usterek, uszkodzeń najdroższych modeli marki, lub strategicznych klientów, istnieje możliwość wykorzystania dodatkowego budżetu do sfinansowania kosztów naprawy.
Tak właśnie. Bardzo ważnym elementem systematycznego nadzorowania jakości produktu i szeroko rozumianej prewencji w zakresie eliminowania przyczyn potencjalnych awarii, jest system akcji przywoławczych OTS. W przypadku stwierdzenia ponadprzeciętnej liczby usterek określonej części lub podzespołu, do serwisów są zapraszani wszyscy użytkownicy danego modelu samochodu, niezależnie od czasu jego eksploatacji, w celu wykonania bezpłatnej wymiany.
A jakie działania powinien podjąć właściciel najdroższego samochodu Renault, w przypadku takiego nietypowego uszkodzenia?
Aleksander Wnęk - dyrektor zarządzający: Tylko zgłosić się do nas, a my załatwiamy wszystko na miejscu. W przypadku poważniejszego, całkowicie niestandardowego uszkodzenia, reprezentujemy klienta przed producentem.
Czy mógłby pan podać jakiś konkretny przykład takiej poważnej reklamacji, bardzo drogiego samochodu.
W kwietniu tego roku Renault przejął 100% kosztów naprawy Renault Avantime, mimo że samochód ten był dawno po gwarancji. Data jego pierwszej rejestracji to 22 listopada 2002 r., a przebieg 72 tys. km.
A czy mógłby pan podać również jakieś przykłady takich napraw samochodów tańszych?
W marcu 2008 naprawa Renault Kangoo, z datą pierwszej rejestracji 11 maja 2005 r. i przebiegiem 73 tys. km. Wymieniliśmy pompę wspomagania i Renault przejęło 70% kosztów. Również w marcu tego roku naprawiliśmy skrzynię biegów w Renault Espace z datą pierwszej rejestracji 16 maja 2003 r. i przebiegiem 109 tys. km. W tym przypadku Renault przejęło 60 % kosztów.
Czy zapewnia pan, że właściciele samochodów marki Renault mogą zdać się całkowicie na was w przypadku każdej, również nietypowej awarii?
Tak, jak najbardziej.
W kolejnych artykułach zamierzam przedstawiać standardy obowiązujące u innych producentów i ich serwisy w analogicznych przypadkach awarii. Za miesiąc odwiedzę serwis VW i prześledzę los VW Tuarega, w którym stało się coś, co nigdy nie miało prawa się zdarzyć.
Artykuł został opublikowany w miesięczniku "Super Warsztat" i na portalu motofakty.pl
---
Piotr Waydel
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Nietypowe awarie - Volkswagen
Autorem artykułu jest Piotr Waydel
Na co możemy liczyć jeżeli w samochodzie zepsuje się to, co z założenia producenta zepsuć się nie ma prawa?
Zwykle, gdy samochód niespodziewanie odmówi posłuszeństwa, jest najbardziej potrzebny. Jeżeli wina jest po naszej stronie, można mieć pretensję wyłącznie do siebie. Zdarza się, że mimo przestrzegania wszelkich zaleceń producenta, psuje się to, co nigdy zepsuć się nie powinno.
Czy w takiej sytuacji kierowca może liczyć na daleko idącą pomoc producenta i serwisu, czy jest zdany tylko na siebie? Jak to jest w przypadku różnych marek?
W zeszłym miesiącu odwiedziłem dealera i serwis autoryzowany firmy Renault. Uzyskałem popartą dokumentami informację o nawet 100% partycypacji w kosztach remontu samochodów po gwarancji, w przypadku nietypowych awarii. Dzięki tej informacji, właściciele samochodów Renault będą wiedzieli, na co mogą liczyć i czego powinni się domagać.
A jak to wygląda w VW?
Rozmawiam z Tomaszem Tonderem, rzecznikiem prasowym firmy Kulczyk Tradex, która jest przedstawicielem VW na Polskę.
Co powinien zrobić właściciel samochodu VW w przypadku uszkodzenia podstawowego zespołu samochodu, po ustaniu gwarancji?
Tomasz Tonder: Jeżeli samochód jest już po gwarancji, to na ewentualny zwrot kosztów naprawy ma wpływ wiele czynników. Nie można jednoznacznie odpowiedzieć, czy auto powinno być naprawione na koszt producenta, czy może on partycypować w kosztach, czy za całość powinien zapłacić klient.
W przypadku awarii, niezależnie od tego czy samochód jest objęty gwarancją, czy też już nie, auto powinno trafić do Partnera Serwisowego. W autoryzowanym warsztacie klient zawsze może liczyć na kompetentną pomoc, odpowiednio wykwalifikowaną załogę oraz dostępność części do naprawy i niezbędnych narzędzi do jej przeprowadzenia. Zdarza się, że gdy skończy się gwarancja, klienci szukają pomocy w niezależnych warsztatach, licząc na to, że naprawa będzie tańsza. W krótkim okresie czasu naprawa rzeczywiście wydaje się tańsza, ale w ostatecznym rozrachunku tak nie jest. Oryginalne części są trwalsze i oferują klientom najlepszą jakość.
Poza tym jest jeszcze jedna ważna sprawa. W przypadku wystąpienia awarii samochodu niezależnej od użytkownika, a spowodowanej np. wadą materiałową, Partner Serwisowy reprezentuje klienta przed producentem i stara się wynegocjować zwrot kosztów za naprawę nawet po upływie gwarancji. Oczywiście na wydanie takiej decyzji ma wpływ wiele czynników, takich jak: przebieg samochodu, jego wiek, czy regularność serwowania.
Czy mógłby pan podać udokumentowane przykłady, w których VW partycypował w kosztach naprawy samochodów po gwarancji?
Oczywiście zdarzają się takie przypadki. Całkiem niedawno do jednego z dealerów zgłosił się klient z uszkodzoną skrzynią biegów w Passacie. Gwarancja obejmująca samochód już wygasła. Auto przejechało niemal 200 000 km. Niemniej taka usterka nie powinna nigdy mieć miejsca. W trosce o dobro klienta producent postanowił w tym przypadku partycypować w kosztach naprawy w wysokości 80%.
A jak jest w rzeczywistości?
Odwiedziłem serwis autoryzowany VW Sobiesław Zasada Warszawa Sp. z o.o. Rozmawiam z Krzysztofem Supłem, kierownikiem zmiany serwisu:
Czy mógłby pan podać przypadki nietypowych awarii samochodów VW po gwarancji, w których producent partycypował w całości lub części kosztów?
Krzysztof Supeł: Mamy dużo przypadków, w których producent, pomimo minięcia okresu gwarancji, partycypował w kosztach naprawy. Został pokryty na przykład w 100% koszt wymiany głowicy w samochodzie Golf 2,0 TDI, lecz pojazd ten był regularnie serwisowany.
Następnym przypadkiem jest uszkodzenie turbosprężarki samochodzie Touran, w którym producent partycypował w kosztach, po upływie gwarancji, wymiany zarówno materiału jak i robocizny w wysokości 70 %. Takie przykłady możemy mnożyć.
Co powinni zrobić właściciele samochodów marki VW w przypadku każdej, również nietypowej awarii?
W przypadku każdej awarii klient powinien zgłosić się do ASO. Wykwalifikowany personel oraz oprzyrządowanie jakie mają Autoryzowane Stacje Obsługi zapewniają należyte jej usunięcie. Ponadto przedstawiają problem producentowi, jako przedstawiciel klienta. Mając dostęp do informacji o produkcie bezpośrednio od producenta, są w stanie jak najszybciej usunąć usterkę.
Do waszego serwisu został zaholowany VW Touareg V10 TDI wyprodukowany w 2003 roku, o przebiegu niemal 250 000 km. W modelu tym rozrząd jest bezobsługowy. Mimo to pękło koło rozrządu dewastując silnik. Na szczęście wypadek zdarzył się przy wyjeździe z garażu, dzięki czemu nie było żadnego zagrożenia dla innych użytkowników dróg. Jakie działania podjęliście w przypadku tego samochodu?
Warunki gwarancji dla pojazdów wyprodukowanych i sprzedawanych przez koncern VW są jasne i akceptowane przez kupującego pojazd. W tym szczególnym przypadku zapytaliśmy producenta o partycypowanie w kosztach naprawy. Producent nie wyraził zgody na całkowite, lub częściowe pokrycie kosztów naprawy. Pragnę zaznaczyć, iż każdy przypadek jest traktowany indywidualnie i postanowienia otrzymane od producenta dla Partnera Serwisowego są wiążące. W tej sprawie nasze możliwości jako partnera serwisowego zostały wyczerpane.
Czy mieliście już kiedyś taki przypadek lub słyszeliście o pęknięciu koła rozrządu w tym modelu?
Nie. Jest to pierwszy taki przypadek.
Zwróciłem się ponownie do Tomasza Tondera, rzecznika prasowego firmy Kulczyk Tradex i zapytałem co należy zrobić w takim przypadku?
Tomasz Tonder: Proszę zgłosić problem z samochodem do naszego Biura Obsługi Klienta (bokvw@kulczyktradex.com.pl). W zgłoszeniu proszę podać datę zakupu pojazdu, aktualny przebieg oraz numer nadwozia. Dopiero po analizie wszystkich przedstawionych danych będziemy mogli zająć oficjalne stanowisko.
Problem został zgłoszony. Minęło 3-4 tygodnie, aż tu nagle niespodziewany telefon. Pan Krzysztof Supeł zadzwonił poinformować, że producent zdecydował się na wymianę silnika na jego koszt.
Zaufanie odzyskane
Rozmawiam z właścicielem VW Touareg, Andrzejem Ciechulskim, prezesem spółki developerskiej.
Co pan myślał, gdy dowiedział się co się stało z silnikiem?
Andrzej Ciechulski: Byłem bardzo zawiedziony, że w samochodzie tej klasy mogło zdarzyć się coś podobnego. Straciłem całkowicie zaufanie do Volkswagena.
Czy spodziewał się pan, że producent uwzględni w stu procentach reklamację?
Nie wierzyłem w to. Dałem w związku z tym ogłoszenie o jego sprzedaży auta w takim stanie. Teraz jestem mile zaskoczony wysokim poziomem odpowiedzialności koncernu Volkswagen i jego dbałością o klienta. Wierzę teraz w to, że ta awaria była absolutnym wyjątkiem i firma w trosce o swoje dobre imię postąpiła jak Rolls Royce z przytoczonej przez pana w poprzednim artykule anegdoty.
Nic dziwnego. Przecież Rolls Royce należał do VW w latach 1998-2003. Teraz należy do BMW. Czy Touareg jest jedynym Volkswagenem w pana firmie?
Nie. Mamy jeszcze cztery roczne Passaty 2.0 TDI i dwa półtoraroczne Golfy 1.9 TDI. Zanim dowiedziałem się o wymianie silnika przez producenta, zamierzałem przestawić się na inną markę. Teraz nie pozostaje mi nic innego jak pozostać wiernym Volkswagenowi. Zwłaszcza, że pozostałe są jak do tej pory bezawaryjne.
***
Mam nadzieję, że teraz każdy właściciel samochodów marki VW czy Renault, będzie wiedział, jak ma postępować w przypadku awarii, nawet po okresie gwarancji. W kolejnych artykułach zamierzam przedstawiać standardy obowiązujące u innych producentów.
Artykuł został opublikowany w miesięczniku "Super Warsztat" i na portalu motofakty.pl
---
Piotr Waydel
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Wynajem samochodu
Autorem artykułu jest malakretek
Gdy często podróżujemy samochodem to na pewno korzystamy także z wypożyczalni samochodów. Choć usługa ta jest bardzo stara to dopiero teraz da się zauważyć jak bardzo się rozwija.
Wynajem samochodów kojarzy nam się z lotniskiem, jednak samochód można wynająć już w każdym większym mieście, a coraz częściej powstają oddziały w mniejszych miejscowościach. Usługa ta kierowana jest do wielu osób. Najczęściej jednak korzystają z niej biznesmeni, którzy często podróżują samolotami. Taka podróż jest szybka i wygodna, a w miejscu docelowym wynajmują samochód, aby móc szybko i sprawnie wykonać swoje obowiązki. Firmy które często korzystają z wynajmowania samochodów, mają specjalne taryfy.
Wynajem samochodów nie jest skierowany tylko do biznesu, bo usługa ta cieszy się wielkim zainteresowaniem w śród turystów. Coraz więcej osób podróżuje w ten sposób i wynajmuje w docelowym kraju dla siebie samochód. W ten sposób można spędzić wakacje w dalekim kraju do którego nie da się dojechać samochodem. Dziś wynajem samochodów można spotkać w każdym kraju i wielu krajach jest to jedyny sposób na podróżowanie. W ostatnich latach, przy tanich liniach lotniczych, takie podróżowanie stało się niezwykle wygodne i ciekawe. Wiele osób ląduje na lotnisku w jednej części kraju i oddaje samochód w drugiej. Dzięki temu jest w stanie zwiedzić cały kraj. Dziś wiele firm zajmujących się wynajmowaniem samochodów oferuje takie właśnie usługi jak oddawanie samochodu w zupełnie innym miejscu.
Z wypożyczalni samochodów korzystają też zwykłe osoby, dlatego też wynajem samochodów ma swoje siedziby także w dużych miastach, gdzie można skorzystać z ich usług. Usługi te stają się coraz to bardziej popularne w przypadku weekendu. Gdy wiele osób chce wyrwać się poza miasto. Wszystko to sprawia, że coraz to więcej osób wynajmuje samochody dla prywatnego użytku. Małe auto, można wynająć już za kilkadziesiąt złotych. Wszystko to sprawia, że wynajem samochodów jest dostępny dla każdego i każdy może sobie wypożyczyć auto gdy ma taką potrzebę.
---Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
niedziela, 2 stycznia 2011
Jak przygotować samochód do jazdy w terenie górskim
Ania i Piotrek - moto podróżnicy z Wrocławia opowiedzą wam jak przygotować samochód do podróży po wysokogórskich szosach - zadbać o silnik i układ hamulcowy - zapewniając prawidłową filtrację i bezpieczeństwo na drodze.
Cześć, Tutaj Ania i Piotrek - jesteśmy zapalonymi moto-podróżnikami. W artykule przedstawianym dzisiaj, chcielibyśmy Wam przybliżyć temat przygotowania waszego samochodu do dłuższej podróży po górskich szosach. Sami posiadamy Nissana Almerę 2.2VDi 16V - w przeciągu 3 lat przejechaliśmy naszym samochodem ponad 120 tysięcy kilometrów - byliśmy między innymi w Szwajcarii, Austrii, Niemczech, Włoszech, przejechaliśmy półwysep Krymski, byliśmy w naszych polskich Tatrach.
Na początek zastanówmy się na co powinniśmy zwrócić uwagę - przede wszystkim na silnik i układ hamulcowy - to dwa najważniejsze podzespoły które podlegają najwyższym obciążeniom podczas jazdy po górskich trasach.
Musimy więc przede wszystkim zadbać o nowe klocki hamulcowe, sprawdzić stan tarcz i płynu hamulcowego, ocenić działanie hamulców, upewnić się że układ nie jest zapowietrzony. Zużyte elementy układu hamulcowego to ogromne niebezpieczeństwo na drodze - utrata kontroli nad pojazdem może spowodować groźny wypadek. Hamulce muszą być bezwzględnie sprawne - warto sprawdzić je w stacji kontroli pojazdów przed wyruszeniem na szlak. Pamiętajmy również o tym żeby szczególnie podczas zjazdu z przełęczy robić przerwy - dzięki którym ochłodzimy rozgrzane elementy układu.
Silnik natomiast ulega najwyższym obciążeniom podczas jazdy pod górę - zadbajmy o wymianę oleju przed wyruszeniem na trasę. Olej to eliksir życia dla silnika naszego samochodu - zużyty olej traci swoje właściwości smarne przez co - szczególnie podczas bardzo trudnych warunków dochodzi to szybkiego zużycia elementów silnika. Przy zmianie oleju należy wymienić również filtry oleju i powietrza - jest to czynność bezwzględnie wymagana, ponieważ zanieczyszczenia w starym oleju doprowadzają do osadzania się zanieczyszczeń na filtrze. Jeżeli nie wymienimy filtra możemy doprowadzić do jego zapchania a w ostateczności uruchomienia zaworu przelewowego - przez co olej nie będzie w ogóle filtrowany. Pamiętajmy również o przerwie podczas stromych podjazdów.
Pozdrawiamy was serdecznie - Ania i Piotrek - moto-podróżnicy. Do zobaczenia na trasie być może nawet gdzieś na końcu świata.
--Stopka